دستگاه تصفیه هوا | تصفیه هوا | دستگاه تصفیه هوای رومیزی

1158  تعداد بازدید  |  شنبه 20 شهریور ماه 1400

دستگاه تصفیه هوا برای پاکسازی محیط به مجموعه فیلترهای متفاوتی نیاز دارد.پیش فیلتر با جذب گرد و غبار و ذرات درشت از سایر فیلتر ها محافظت میکند.

Pre filter در دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

 

دستگاه تصفیه هوا برای پاکسازی محیط به مجموعه فیلترهای متفاوتی نیاز دارد. پیش فیلتر مرحله اول ممکن است از نظر کارآیی به فیلتر HEPA نرسد، اما همچنان نقش مهمی در فرآیند تصفیه ایفا می کند. علاوه بر اینکه به عنوان محافظ سایر فیلترها عمل میکند، مزایای بسیار بیشتری در پیش فیلتر وجود دارد.

 پیش فیلتر ذرات بزرگ را گرفته و از فیلتر داخلی محافظت می کند

 

 

 

پیش فیلتر برای چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که از نامش پیداست ، پیش فیلتر یا فیلتر پانل،  فیلتراسیون اولیه و مرحله اول در دستگاه تصفیه هوا است. از آن برای به دام انداختن آلاینده های بزرگ در هوا و جلوگیری از انتقال به مرحله بعدی استفاده می شود. بیشتر پیش فیلترها ذرات بین 3 تا 10 میکرون را جذب کند. که شامل گرد و غبار ، مو ، زباله ، حشرات و کپک/ گرده بزرگ است. اگر یک پیش فیلتر کربنی باشد که با یک ورق کربن متصل شده باشد ، حتی دود و بوهای سبک را نیز فیلتر می کند.

 

یکی دیگر از عملکردهای پیش فیلتر ، افزایش طول عمر فیلتر HEPA/ کربن است. پیش فیلتر ابتدا همه عوامل تحریک کننده بزرگ هوایی را مسدود می کند، این باعث می شود فیلتر داخلی عاری از گرد و غبار ، مو و سایر ذرات نامربوط باشد. فیلتر HEPA اکنون می تواند تنها بر روی ذرات میکروسکوپی که پیش فیلتر را دور زده اند تمرکز کند.

همانطور که می بینید ، فیلترهای HEPA و پیش فیلترها برای دو هدف مجزا استفاده می شوند و هر نوع فیلتر برای بهبود کارایی به دیگری بستگی دارد.

 

 

 

Hepa filter

Pre filter 

کارایی

99.97% در برابر ذرات کوچکتر از 0.3  میکرون

70-20% در برابر ذرات به اندازه 10-3 میکرون

MERV

17-20

1-8

تراکم فیلتر

بالا

پایین

 

 

 

انواع پیش فیلترها

دو نوع پیش فیلتر وجود دارد: توری و کربن. پیش فیلتر توری فقط ذرات جامد را به دام می اندازد اما فیلتر کربن ذرات جامد و آلاینده های گازی را به دام می اندازد. نوع پیش فیلتر مورد استفاده در دستگاه تصفیه هوا بستگی به انواع دیگر فیلترهای داخلی دارد.

 

فیلتر هوای توری پیش فیلتر ، شبیه به غربال است. این ماده از منافذ کوچک یا توری تشکیل شده است که به هوا اجازه عبور می دهد اما ذرات بزرگ مانند گرد و غبار ، خاک ، مو و سایر ذرات درشت را متوقف می کند. تنها هدف یک پیش فیلتر توری ، به دام انداختن آلاینده های بزرگ قبل از ورود آنها به دستگاه تصفیه هوا است.

پیش فیلتر کربن نوع پیشرفته تری از پیش فیلتر است. این ماده از مواد کربن فعال تشکیل شده است که به صورت برقی ، گرانولی یا لانه زنبوری هستند. فیلتر هوای کربن فعال دو کار را انجام می دهد: جلوگیری از ورود ذرات بزرگ به تصفیه کننده هوا و به دام انداختن آلاینده های گازی مانند بخارات شیمیایی ، ترکیبات آلی فرار (VOCs) و مولکول های بو. این منجر به هوای تمیزتر می شود که سموم کمتری دارد و بوی تازگی می دهد.

 

 

 

 

نتیجه گیری

اگرچه ممکن است هنگام جستجوی دستگاه تصفیه هوا دچار تردید شده باشید اما اکنون درک کرده اید که پیش فیلتر نه تنها برای فیلتر کردن هوا بلکه برای افزایش عمر فیلتر اصلی که قطعه ای گران قیمت در دستگاه تصفیه هوا محسوب می شود نیز در نظر گرفته شده است.

 

من به شما توصیه می کنم که پیش فیلتر را تا آنجا که ممکن است تمیز نگهداری کنید ، زیرا این کار باعث صرفه جویی و کاهش هزینه های نگهداری می شود ، زیرا فیلتر HEPA ارزان نیست.

 

 

بیشتر بدانید:

فیلترکربن اکتیو در تصفیه هوا

تفاوت فیلتر الپا با فیلتر هپا در چیست؟

آیا دستگاه تصفیه هوا میتواند بو ها را از بین ببرد؟

آیا دستگاه تصفیه هوا کنه های گرد و غبار را حذف میکند؟

چگونه میتوان فیلتر دستگاه تصفیه هوا را تمیز کرد؟

معرفی دستگاه تصفیه هوا